Pr. FLORIAN HORGEA

Pr. FLORIAN HORGEA S-a născut în satul Fonău, com. Husasău de Tinca, jud. Bihor, în anul 1913. Şcoala primară a urmat-o în satul natal, cursurile gimnaziale în Husasău de Tinca şi Tinca, terminând Liceul „Emanuil Gojdu” din Oradea. Din 1930 a urmat cursurile Academiei Teologice din Oradea. Hirotonit preot, a funcționat, între anii 1935 şi 1947, în Miersig (mai puţin în anii ocupației horthyste, când s-a refugiat în partea Vaşcăului şi în Zărand), iar din 1947 la reşedinţa episcopală şi la Catedrala „Biserica cu Lună”, apoi ca preot misionar. În anii cât a funcţionat ca preot în parohia Oradea-Vii (1974-1981), s-a străduit din răsputeri pentru binele parohiei, renovarea şi împodobirea bisericii (în 1975 începându-se realizarea picturii interioare) precum şi turnarea, pe seama lăcaşului, a două clopote. Părintele Florian Horgea s-a stins din viaţă la 30 iulie 1981.