Pr. DUMITRU MEGHEŞAN

meghesanPr. DUMITRU MEGHEŞAN S-a născut la 26 octombrie 1954, în localitatea Halmăşd, jud. Sălaj; a urmat şcoala primară în satul natal, între anii 1969-1974 cursurile Seminarului Teologic din Caransebeş, iar între anii 1975-1979 cursurile Institutului Teologic Universitar din Sibiu. În următorii patru ani a fost la studii în Elveţia, în 1983, în urma susținerii, la Facultatea Veche Catolică din Berna, a tezei Die Bedentung der Anferstehung Christi für das christliche Leben und christlichen Dienst im eschatologischen Kontext (Semnificaţia învierii lui Hristos pentru viaţa şi slujirea creştină într-un context eshatologic), obţinând titlul de Doctor în Teologie. În anul 1984 a purtat de grijă Arhivei documentare a Episcopiei Oradiei, a fost hirotonit diacon, apoi preot. La Parohia Oradea-Vii a funcţionat din 1985 până în 1991, când a fost transferat ca preot paroh la parohia „Izvorul Tămăduirii” din Oradea. În 1990-1991 a funcţionat şi ca asistent al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, iar din 1991 ca lector titular al Facultăţii de Teologie din Oradea. Autor al multor articole şi studii (inclusiv a unor scrieri de învăţătură, apărute la Editura Lumina, din Oradea), Dumitru Megheşan a tipărit, în 1996, teza de doctorat, apărută în limba germană, la Berna, precum şi cartea Rugăciune umanism (Oradea, 1996).

Actualmente profesor și decan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea.